Baza pytań na prawo jazdy ma zostać powiększona

Ministerstwo infrastruktury chce dodania do testów na prawo jazdy nowych pytań z pierwszej pomocy. Najpierw jednak musi zmienić się kodeks drogowy.

Pomysł zmian zrodził się po wydarzeniach z udziałem kierowców, którzy nie potrafili bądź nie chcieli umożliwić przejazdu pojazdom uprzywilejowanych. Rozwiązaniem tego problemu miałoby być wprowadzenie terminu „korytarz życia” do polskiego prawa drogowego. Zmiany w kodeksie miały wejść w życie jeszcze z końcem 2018 roku.

testy na prawo jazdy
Testy na prawo jazdy, pytanie z oficjalnej bazy egzaminacyjnej. Źródło: zdamyto.com

Andrzej Adamczyk z ministerstwa infrastruktury chce nowych pytań z pierwszej pomocy:

Chcemy, aby pytania dotyczące korytarzy życia znalazły się w puli pytań egzaminu na prawo jazdy

Aby korytarze życia pojawiły się w testach na prawo jazdy trzeba jednak wcześniej zmienić kodeks drogowy.

Częste zdarzenia związane z nieprawidłowym zachowaniem kierowców w stosunku do pojazdów uprzywilejowanych przyśpieszyły pracę nad nowelizacją ustawy prawo o ruchu drogowym, wprowadzającej do polskiego prawa drogowego termin „korytarz życia”. Zmiany w kodeksie drogowym w tym zakresie miały wejść w życie pod koniec tego roku.

Od kiedy w testach na prawo jazdy pojawią się nowe pytania?

Wprawdzie w ostatnich miesiącach dochodziło do małych korekt w bazie egzaminacyjnych, jednak ostatnia poważniejsza zmiana w testach na prawo jazdy dookonała się w lutym tamtego roku. To właśnie wówczas na egzaminach teoretycznych na prawo jazdy pojawiło się przeszło 400 nowych pytań.

Oficjalnych informacji wprawdzie jeszcze nie ma, ale nieoficjalnie mówi się, że nowe pytania zostały już opracowane i czekają na dodanie do bazy egzaminacyjnej. Całkiem możliwe, że do testów na prawo jazdy zostanie dodana kolejna pula pytań dotyczących właśnie do pierwszej pomocy i korytarzy życia, tak, jak chce tego ministerstwo infrastruktury.

Image: