Prawo jazdy 2018: nowe zasady egzaminu poprawią zdawalność?

Ministerstwo chce zmian w zasadach przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy. Czy nowe przepisy wejdą w życie w 2018 roku? Resort twierdzi, że nowe zasady poprawią zdawalność. 

Testy na prawo jazdy

Zmiany mogą objąć testy na prawo jazdy. Mając na uwadze to, że w testach na prawo jazdy nowe pytaina pojawiły się już na początku tego roku, a ostatnia modyfikacja bazy egzaminacyjnej miała miejsce w kwietniu - należy spodziewać się zmian. Przypomnijmy, że w lutym na egzaminach teoretycznych pojawiło się pojad 400 nowych pytań.

Nowe pytania, które mają trafić do testów na prawo jazdy są już przygotowywane i po akceptacji komisji weryfikacyjnej trafią do WORD-ów. Kiedy to będzie? Dokładnie nie wiadomo.

Prawo jazdy 2018: będzie łatwiej?

Przy Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa funkcjonuje Zespół doradczy do spraw szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz przeprowadzania egzaminu państwowego na prawo jazdy.  To własnie on ma się zająć propozycjami zmian w przepisach, a same zmiany mają poprawić jakość szkolenia kandydatów na kierowców oraz zwiększyć transparentność procedur egzaminacyjnych, co w konsekwencji ma doprowadzić do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach oraz poprawy zdawalności egzaminów na prawo jazdy.

Jak czytamy na stronie resortu:

Ważnym założeniem przyświecającym dyskutowanym propozycjom jest zasadnicza zmiana sposobu dokonywania oceny egzaminu tak, aby była ona jak najbardziej obiektywna, przez ocenę całości umiejętności kandydata na kierowcę, a w szczególności umiejętności bezpiecznego uczestniczenia w ruchu drogowym.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa uważa, że dotychczasowe procedury stosowane podczas prowadzenia egzaminów są skomplikowane i zbyt restrykcyjne dla osób przystępujących do egzaminu.

Czy zmiany zostaną wyprawowane w 2018 roku? Zobaczymy.

Oczywiście przed nami wciąż te wszystkie zapowiadane wcześniej i wielokrotnie odkładane zmiany dotyczące młodych kierowców.

Image: