Aktualności z WORD Poznań

Numer PKK - wszystko co trzeba wiedzieć

Nie ma możliwości zapisania się na na kurs nauki jazdy ani na egzamin na prawo jazdy bez utworzonego Profilu Kandydata na Kierowce. Potwierdzeniem jego utworzenia jest numer PKK.

Numer PKK jest unikalnym numerem przypisanym każdemu kandydatowi na kierowcę, dzięki któremu system nauki jazdy a w dalszej kolejności i system WORD rozpozna Cię. To waśnie tam zakodowane są wszystkie Twoja dane łącznie z nazwą szkoły nauki jazdy, kategorią uprawnień o jakie ubiegasz się, czy dane instruktora prowadzącego.

PKK możesz wyrobić przez upoważnioną osobę

Nnumer PKK należy wyrobić jeszcze przed zapisaniem się na kurs nauki. Bez niego nie ma mowy ani o kursie nauki jazdy ani o egzaminie. Po Profil Kandydata na Kierowcę należy wybrać się do właściwego miejscowo wydziału komunikacji. Wprawdzie większość przyszłych kierowców czyni to osobiście, warto jednak wiedzieć, że istnieją jeszcze dwie inne drogi.

Profil Kandydata na Kierowcę można utworzyćna trzy sposoby:

Testy na prawo jazdy: policjant na skrzyżowaniu

Pytania dotyczące policjanta kierującego ruchem na skrzyżowaniu bardzo często sprawiają dużo trudności rozwiązującym testy na prawo jazdy. Poniżej film, który pozwoli Wam zrozumieć zasady dotyczące kierowania ruchem przez osobę uprawniondą do tego.

Do kierowania ruchem uprawnieni są nie tylko policjanci:

Jak długo są ważne testy na prawo jazdy?

Ważność egzaminu teoretycznego uzależniona jest od tego kiedy został on zaliczony. Kiedy zatem teorię trzeba powtórzyć, a kiedy testów na prawo jazdy zdawać już nie trzeba?

Raz zdanych testów na prawo jazdy  nie musisz powtarzać:  Egzamin teoretyczny wystarczy zdać dziś raz. Wprawdzie wcześniej istniał  6-miesięczny okres jego ważności jednak przepis ustalający tą zasadę został już zniesiony. Obecnie zdawane egzaminy teoretyczne ważne są bezterminowo.

Szkolenia dla młodych kierowców w okresie próbnym będą tańsze

Wprowadzenie obowiązku odbycia szkoleń przesunięto w czasie, teraz temat jednak powraca. Nowe przepisy przewidują jednak konieczność doszkalania młodych kierowców, jednak rezygnuje się ze szkoleń teoretycznych. Szkolenie praktyczne ma być tańsze niż zakładano pierwotnie.

W okresie próbnym młodzi kierowcy będą musieli przejść obowiązkowe szkolenia praktyczne w ośrodku doskonalenia techniki jazdy. Minister infrastruktury powiedział:

Mamy dwa zupełnie nowe znaki

No i stało się. Mamy dwa zupełnie nowe znaki drogowe. Za zignorowanie jednego z nich możesz zapłacić nawet 500-złotowy mandat. Zmiana nie wpłynie na pulę pytań z testów na prawo jazdy ale warto nowe znaki znać.

Egzamin na prawo jazdy po kilku latach przerwy: kiedy kurs trzeba powtórzyć?

Czy po po przerwie trzeba powtarzać kurs nauki jazdy? Czy zdany egzamin teoretyczny nadal utrzymuje swoją ważność? Okazuje się, że wszystko zależy od tego kiedy kurs nauki jazdy został ukończony.

Kurs ważny bezterminowo

Jeśli Twój kurs nauki jazdy został ukończony o 1 lipca 1998 to jest on ważny bezterminowo. To właśnie wtedy zmieniły się przepisy i właśnie od tej daty kursy nauki jazdy otrzymały bezterminowy okres ważności. Nie jest ważne, czy do egzaminu przystępowałeś, czy też nie. Liczy się data ukończenia kursu nauki jazdy. Pamiętaj jednak że: